Wątroba – role jakie pełni, choroby, badania, jak o nią dbać.

Należy żyć w przyjaźni z najobszerniejszym i jednym z najważniejszych organów w naszym ciele jakim jest wątroba. Wszyscy ją mamy, lecz nie wszyscy mamy ją zdrową. Chora wątroba uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie wielu organów w naszym organizmie. Choroby wątroby w obecnych czasach są wielce problemem w społeczeństwie. Nie każdy jednak, że wątroba w wstępnym stadium choroby nie daje żadnych dolegliwości, lecz mimo to można zorientować się, że jest z tym organem niedobrze.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej specyficznych i początkowych objawów chorej wątroby należy świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków, jak również poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu. Częstokroć następuje również utrata apetytu, ubytek wagi, nudności, wzdęcia, biegunki, powiększenie śledziony, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 .

Funkcje wątroby

Wątroba produkuje i wydziela żółć, magazynuje witaminy i żelazo, filtruje krew, neutralizuje toksyny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, produkuje i składuje poniektóre białka i enzymy, przekształca puryny będące związkiem organicznym w kwas moczowy, sprzęga związki organiczne i nieorganiczne czyli metabolity wielu substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki, przekształca węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte krwinki czerwone, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zachowuje w organizmie substancje nadające się do ponownego użycia i wydala niepożądane .

W jaki sposób dbać o wątrobę
Wątroba potrzebuje szczególnego podejścia. A więc stronienia od alkoholu, stronienie od niezdrowego odżywiania i nadwagi, unikania zatruć, unikania gromadzeniu się pasożytów, strzeżenia się infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i małych dań, ograniczenia spożycia olejów, delikatnych produktów do przygotowywania dań, unikania potraw smażonych, jedzenia w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, ponieważ pospiesznie i niedokładnie przeżuty pokarm obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Powolna konsumpcja pozwala wątrobie wyłapać szkodliwe substancje i dostarczyć żółci niezbędnej do trawienia treści pokarmowych.

Jak bada się stan wątroby?
W jakim stanie jest nasza wątroba pokażą próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, badanie USG, tomografia komputerowa wątroby lub rezonans magnetyczny. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem. Do najpoważniejszych chorób wątroby zaliczają się: rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
USG wątroby robi się w przypadkach podejrzenia marskości wątroby, w celu monitorowania tej choroby i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby obejmuje jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: naczyniowe opcje dopplerowskie, obrazowanie w skali szarości, a także ultrasonograficzne środki kontrastujące.

https://usg-warszawa.pl/usg-zyl-i-tetnic/