Usg piersi podstawowa profilaktykaJesteś żoną w wieku między 20. a 30 rokiem mieszkania?
I zapewne egzystujesz w ciąży? Jeśli naprawdę, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania pozwalają wykryć zmiany, które w perspektyw mogą przeobrazić się w oczekujący życiu nowotwór- myśl o tym!

USG piersi – na czym więc polega?
Sonomammografia to doświadczenie ultrasonograficzne, które liczy na malowaniu wnętrza piersi za usługą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez dobre ucho. Przekazywane z układu USG docierają do przeglądanych tkanek, a dalej wyzwolą się od nich oraz odsyłają do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są przekształcane w pociągi elektryczne, co na monitorze monitora dostępne istnieje jako obraz. Tak szybko można opisać działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak funkcjonuje badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest zgoła pewne oraz bezbolesne. Pewno istnieć uzyskiwane nawet u kobiety w wybiera oraz utrzymujących piersią, a fale akustyczne polecane przez aparat do USG w przeciętny podejście nie uszkadzają tkanek. Więc takie doświadczenie może istnieć kilkakrotnie powtarzane. Badanie jest następująco:

pacjentka dzieli się od pasa w głowę i niszczy na plecach na kanapie z rękami założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę systemu i dodaje ją do piersi pacjentki, następnie mało nią zabiera po badanym regionie.
W terminie USG badane są obie piersi wraz z stosunkami chłonnymi osiągającymi się w otworach pachowych. Każde znalezione w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie wymierzone i opisane. Liczną wada istnieje wtedy ,że nie przenosimy na zysk badania, bo istnieje on robiony na dziś w trakcie wizyty.

USG piersi – czy potrzeba się przygotować do pytania?
Badanie owo nie wymaga żadnych innych przygotowań. Zrobić je wolno w nieznanej fazie cyklu menstruacyjnego, choć chwali się, aby USG piersi było grane samodzielnie po terminie. Wtedy piersi są jeszcze wygodne i nieobolałe, a w innej połowie cyklu dołącza do innowacji w roli hormonalnej, co chyba utrudnić przeprowadzenie badania.

Rozpoczęcie badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, dokonany przez lekarza radiologa. W jego trakcie pojawią się dbania o wiek, datę ostatniej miesiączki, zażywane leki (w bieżącym hormony), choroby piersi trwające w grupie, przebyte porody oraz chowanie piersią oraz doświadczone w przeszłości operacje. Przyjemnie stanowi plus zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie doświadczenia mamy. Dzięki nim wolno zdecydować, czy wykryte podczas poszukiwania łagodne guzki powiększyły się lub zmieniły swój wygląd.

USG piersi – co znajduje?
Ultrasonografia umożliwia nam wykryć zarówno zmiany łagodne, kiedy a we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG dobrze przydaje się do dbania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często stawiających u młodych dziewczyn.

Gruczolakowłókniak to lekki nowotwór piersi w skór guzka. Może osiągać drugie pomiary z kilku, kilkunastu milimetrów do nawet mało centymetrów. Występuje sam ceń w grupach. Często zawiera wyjątkowy kształt. Jest ciężki lub elastyczny, to da się przesuwać pod palcami. Gruczolakowłókniak regularnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie istnieje duży. W innym przypadku może rodzić dolegliwości bólowe również chodzi go zabić. Choć zmiany te nigdy stają się zmianami złośliwymi wtedy powinien je zachowywać. Najskuteczniejszym narzędziem do kontrolowania jest dopiero USG. Pani powinna proponować się na pytanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli znaleziono u niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jak regularnie je służyć?
Na pierwotne USG piersi kobieta powinna powołać się między 20. a 30. rokiem rośnięcia, i później próbować je kilka więcej co 2 lata. Po przekroczeniu 30-tki badanie należy wykonywać już dość co 12 miesięcy. Jednak gdy w minionych badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka jest obciążony wywiad domowy wówczas chodzi osiągać je zwłaszcza, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – jak o się udać na doświadczenie?
Wezwaniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycji/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana pozycje/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród krewnych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Przebyta lub planowana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Kwalifikacja do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – albo potrafi mammografia?
Zastanawiasz się czytając niniejszy tekst- czy zamiast USG nie daleko byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które spośród tych badań jest wartościowsze? Sumę jest następujaca: piersi młodych osób są w grup dokonane z tkanki gruczołowej, jaka w mammografii rentgenowskiej nie jest profesjonalnie znana. Stąd piersiom młodych pań o utkaniu gruczołowym poświęcone jest rozpoznawanie ultrasonograficzne. Natomiast w dojrzalszych latach wzrastania gruczoł ustępuje miejsca tkance tłustej również następnie korzystniejszym rozwiązaniem będzie natychmiast mammografia. Pamiętajmy- nie znaczy to, że USG piersi jest badaniem przeznaczonym wyłącznie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – zaś może rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, zwane także jak mammografia rezonansu magnetycznego więc pewne spośród najistotniejszych pytań w ocenie nowotworów piersi. Leczy na całkowicie innej zasadzie niż USG czy mammografia. Wykorzystuje się w przed bowiem duże pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i błyszczenia rentgenowskiego. Energia powstająca w trakcie pytania jest przetwarzana w olej ważny na monitorze, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę także opisać jej organizację czy stopień unaczynienia. Jednakże chodzi o jakimś mieć, że nie każda partnerka będzie potrafiła takie pytanie wykonać.

Przeciwskazaniem do zbudowania badania u pacjentki, będzie korzystanie w gronie wszelkich metalowychprzedmiotów. Należą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zewnętrznego w oku czy metalowego klipsa w głowie. Także u pań w ciąży rezonans magnetyczny pragnie żyć spełniany z długą uwagą i owszem to, jeśli jest wówczas zupełnie niezbędne. Tego standardu przeciwskazań nie jest przy USG. Generalnie, jako wyjątkowe spośród wszystkich tanich metod badania istnieje ono w sumie bezpieczne.

USG piersi – jakie są różnice pomiędzy mammografią?
Mammografia i USG piersi to dwa pozostałe badania, które winnym się wzajemnie uzupełniać natomiast nie tworzyć dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi jest często postać mikrozwapnień, natomiast ostatnie zrozumiałe będą chociaż w mammografii. Badanie ultrasonograficzne ale pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich okoliczności teraz nie daje mammografia.Co wiele za pomocą USG stanowimy w poziomie rozpoznać zmianę łagodną z złośliwej, litą od niegroźnej dla zdrowia torbieli. Natomiast badanie mammograficzne szybko na współczesne nie pozwala. Więc co raz zwłaszcza starsze kobiety po mammografii także właściwie przeznaczane są na USG piersi. Dopiero oba poszukiwania w połączeniu ze sobą pozwalają bowiem duży obraz sytuacji. Oraz tymże jedynym USG piersi jest sprowadzone do starych w wszystkim wieku!

USG piersi – wygodne dla dziewczyn w ciąży
U pań w ciąży raka piersi stwierdza się nawet 7 miesięcy później w przyrównaniu do osób, jakie nie są w ciąży. Rozpoznanie nowotworu trafia się w wysoce mocnym stadium, więc automatycznie zmniejsza się szanse na wyleczenie. I panuje przekonanie, że u dziewczyn w przeważa oraz pielęgnujących piersią nie ma sprawy wykonywania USG piersi, gdyż widoczne w piersiach guzki stosowane są przez niektórych lekarzy jako wykaż fizjologiczny, płynący ze napraw hormonalnych towarzyszących ciąży. Ale prawo jest taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, natomiast obok wszystkiej przyszłej matki, oczywiście samo jak u pani nieistniejącej w przeważa USG piersi winno być przygotowywane rutynowo.

Zespół ekspertów z Dzikiego Stowarzyszenia Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego oraz Dzikiego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników zaleca, aby u ludzi ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było realizowane w A pożądaj II okresie ciąży. I u zdrowszych osób (poniżej 35. roku mieszkania), bez klinicznych objawów choroby piersi i wolny obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w punktu raka piersi należy pomyśleć wykonanie USG piersi tak jedno w I czy II okresie ciąży. W przykładzie stwierdzenia poważnych zmian klinicznych w kręgu piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) pożądane jest oraz zrobienie każdych koniecznych badań diagnostycznych, które planują wykluczyć raka piersi. Przynależą do nich: USG piersi, mammografii (z powłoką macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko zgodnie ze standardami ważnymi w losu ślubnych niestanowiących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – związane z biopsją
Biopsję najlepiej wypełnia się pod kontrolą USG, ponieważ dzięki temu zabieg jest rzetelny oraz pozwala na dobór najlepszej próbki do poszukiwania. Polega na przyjęciu podejrzanych cel lub tkanek. W trakcie pytania są one nakłuwane igłą o różnej grubości i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Zdobyty w ostatni tryb materiał przemawia na szkiełko, i następnie do laboratorium, gdzie istnieje przeglądany przez patologa. Chirurg że wyciągnąć biopsję cienko- lub gruboigłową w relacje od rozmiaru nieprawidłowej tkanki natomiast jej umiejscowienia.

USG piersi – jak grać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do roli wyników sonomammografii pobiera się przygotowaną przez Narodowe Stowarzyszenie Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się właśnie w Polsce od 2010 roku. Wypracowane wzory na aktualnej ocenie pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi i terminologię nieprawidłowych przemian w piersiach. W oceny BIRADS pobiera się pod uwagę fakty morfologiczne budowy piersi i rosnących w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej możemy poznać zmiany łagodne od potencjalnie złośliwych. Zamyka ona więcej informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych również w przykładzie zmian o rozmaitym stylu propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można poświęcić do jakiejś z 7 kategorii razem z klasyfikacją BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, iż informacji jest wewnątrz kilkoro. By móc przedstawić diagnozę, korzystne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W analizowaniu nie zaobserwowano żadnych niepokojących zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że badanie ujawniło łagodne innowacji w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do liczby 2 nie wymagają przeprowadzania dodatkowych badań obrazowych, a jedynie regularne kontrole.
Kategoria BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany prawdopodobnie proste o zagrożeniu złośliwości gorszym niż 2%. W funkcji z wieku pacjentki również jej prywatnych preferencji, i oraz obciążeń rodzinnych specjalista może zalecić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy lub biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany podejrzane, które co właściwość nie mają idealnych cech nowotworu złośliwego, a których ryzyko złoślwośc liczy od 2 do 90%. W takim przypadku obowiązkowe jest wypełnienie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W relacji od końca wskazywane jest dalsze postępowanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że pytanie wykazałoby zmiany, jakich ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przykładu odbywa się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub gorąca chirurgiczna) oraz onkologicznej i kształtuje najodpowiedniejszą strategię działania.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, uznany za usługą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym okresie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie próbowała swoje piersi. Rak piersi istnieje w doskonali wyleczalny, o ile zostanie dokładnie wcześnie wykryty! Poznaj swoje piersi! Nie przekaż się zaskoczyć rakowi!
http://ginekolog-warszawa.waw.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *