Montaż gontów – przygotowanie dachu


Montaż gontów może być żmudnym zadaniem a nie należy go podejmować, jeżeli nie wiesz, co robisz. Istotne jest, żeby upewnić się, iż wykonałeś odpowiednie przygotowanie dachu przed zainstalowaniem gontów dachowych, w innym razie ryzykujesz integralność nowego dachu. Źle przygotowany dach może szybko doprowadzić do dziur i pęknięć, które z kolei doprowadzą do nieszczelnego dachu. Oczywiście pierwszą częścią przygotowania dachu przed montażem gontów jest zerwanie ładowni lub uszkodzonych gontów, które wymieniasz. Chociaż możliwe jest pozostawienie ich włączonych, jeśli wykazują jakiekolwiek oznaki uszkodzenia lub zużycia, należy je wymienić, gdy tylko jest toż możliwe.

Może Ciebie zainteresować ta strona: malowanie dachówki.

Jeśli używasz tych samych desek dachowych bez ich wymiany, naprawdę powinieneś sprawdzić każdą z nich, aby upewnić się, iż żadna z nich nie wymaga wymiany. Upewnij się, iż każde są dobrze przymocowane, aby zapobiec uszkodzeniu okładziny lub gontów. Musisz też upewnić się, iż nie ma żadnych śmieci, albowiem to również może spowodować uszkodzenie nowego dachu. Upewnij się, iż z dachu nie wystają żadne gwoździe ani inne przedmioty.

Zainstalować okapnik wokół końców okapów dachu. Pamiętaj, by używać ocynkowanych gwoździ, ażeby nie rdzewiały podczas deszczu. Dodając krawędź okapnika do górnej części dachu, zainstaluj w ten tenże sposób, ale aby była skuteczna, musi ona przychodzić na pozostałą krawędź okapnika. Jeśli potrzebujesz wykonać jakiekolwiek połączenia, albowiem długość okapnika nie jest wystarczająco długa, żeby zmieścić się na całej długości okapu, po prostu nałóż na siebie dwa elementy i zgnij aluminium na miejsce.

Nałóż filc na parę cali i całkowicie zakryj jedną stronę dachu. Żeby zainstalować wywietrznik dachowy w tym miejscu, należy wyciąć niewielką część dachu po obu stronach szczytu, praktycznie na całej długości dachu. Teraz przykryj pozostałą stronę dachu filcem, a również zakryj utworzony przez ciebie otwór wentylacyjny. To zostanie przycięte później. Zakończyłeś już przygotowanie dachu przed zamontowaniem gontów dachowych oraz jesteś gotowy do pokrycia dachu gontem.

Dekarstwo to szczególne zajęcie, które specjalizuje się w restauracji pokryć dachowych.

Praca ta polega na zadbaniu o atrakcyjny wygląd dachów, a także zapewnieniu ochrony przed żywiołami i pogodą. 

Obecnie w Polsce odnawia sie wiele domów i jest zapotrzebowanie na prace dekarzy.

Szczególne warunki, w których te specjalizują się rzemieślnicy i kobiety wykonują pokrycia dachowe, a gonty spełniają określone przepisy budowlane oraz przeciwpożarowe oraz standardy architektoniczne krajów, miast lub województw, w których praca jest wykonywana.

Co więcej, nauka dekarstwa, podobnie jak praca rzemieślnicza elektryków i hydraulików, wymaga konkretna wiedza i umiejętności, które pragną być przeprowadzone i wypełnione poprawnie, w innym razie

dachy mogą stanowić zagrożenie dla osób pozostających w domu. Naprawianie dziur i popękanego drewna przed odpowiednim przykryciem dachu dachówką gontową jest tegoż przypadkiem.