Nieco wiedzy o witaminie B5


Witamina B5 jest jeszcze znana jako kwas pantotenowy. Witamina B5 jest najbardziej korzystną ze wszystkich witamin i znajduje się w każdym rodzaju żywności. W rzeczywistości niemożliwe jest, aby osoba spożywała mniej witaminy B5, niż potrzebuje. Znaczy to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż dana osoba może być niedobór witaminy B5. Z tego powodu w prawdzie nie ma zalecanej dziennej ilości, jaką mogliby podać pracownicy służby zdrowia, bowiem każdy otrzymuje więcej niż wystarczającą ilość z normalnego spożycia żywności. Jednakowoż nawet gdyby nie ma potrzeby obliczania zalecanej dziennej dawki, nie znaczy to, iż witamina B5 nie jest obowiązkowa dla zdrowego ciała a umysłu. W rzeczywistości witamina B5 jest niezbędna między innymi do przekształcania żywności w energię. Witamina B5 jest dostępna za pobieranie tłuszczów i węglowodanów w energię.

Niektóre witaminy B5 można odnaleźć w niemal każdym pożywieniu, lub to zwierzęcym, albo roślinnym. Oczywiście istnieją źródła witaminy B5, jakie są lepsze od innych, ale zbilansowana dieta zapewni jej bardzo niż wystarczającą. Żywność o najwyższej zawartości witaminy B5 to podroby, łosoś, jajka, fasola, mleko i produkty pełnoziarniste. Warto zauważyć, że witamina B5 jest tracona, gdy ziarna są mielone na mąkę i zwykle nie są ponownie wrzucane. Dlatego przetworzone produkty zbożowe, takie jak chleb, makaron, ryż, płatki śniadaniowe i wypieki, nie są dobrym źródłem witaminy B5. witamina.

Witamina B5 jest najskuteczniejsza w związaniu z innymi witaminami z grupy B, zwłaszcza tiaminą lub B1, ryboflawiną lub B2, niacyną lub B3, pirydoksyną lub B6 i biotyną. Wraz z innymi witaminami z grupy B witamina B5 jest integralną częścią wielu procesów. Najważniejszym z nich istnieje wytwarzanie energii ze spożywanej żywności i jest to znane jako cykl Krebsa. Witamina B5 jest również potrzebna do uwalniania energii z tłuszczów.


https://nadmiernapotliwosc.warszawa.pl/leczenie-nadpotliwosci-warszawa/


Co ciekawe, witamina B5 jest także uważana za pomocną w zmniejszaniu stresu. Wynika to głównie z faktu, iż w stanach stresu organizm wydziela więcej niektórych hormonów, takich jak adrenalina, i te wymagają witaminy B5. Istnieje dużo teorii na temat korzyści płynących z witaminy B5, ale większość ludzi nie musi aktywnie poszukiwać pokarmów bogatych w witaminę B5, ponieważ prawdopodobnie spożywają znacznie więcej niż jest to potrzebne. Spożywanie zbyt dużej ilości witaminy B5 nie posiada żadnych negatywnych skutków.