Witamina K


Witamina K jest niezbędna do krzepnięcia krwi i naprawy urazów. Ilekroć dana osoba posiada krwawiącą ranę, to witamina K ta we krwi zatrzymuje krwawienie i umożliwia szybkie zagojenie większości drobnych skaleczeń.

Istnieją trzy różne formy witaminy K. Pierwszym wariantem witaminy K jest witamina K1, znana podobnie jako filochinon. Jest toż forma witaminy K, która następuje w produktach roślinnych. Witamina K znajdująca się w pokarmach roślinnych. Drugą formą witaminy K jest witamina K2, czyli menachinon. Ten sposób witaminy K jest tworzony przez przyjazne bakterie w jelitach. Po trzecie, istnieje witamina K3, jaka jest również znana jako menadion oraz jest właściwie sztuczną formą witaminy K. Wszystkie trzy rodzaje witamin K trafiają do wątroby, gdzie jest używana do robienia substancji krzepnięcia krwi.

Najlepszym naturalnym źródłem witaminy K są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak. Natomiast, ponieważ przyjazne bakterie w jelicie tworzą jedną z form witaminy K, niezwykle rzadko zdarza się, żeby dana osoba miała niedobór witaminy K, a to suplementy witaminy K nie są potrzebne większości ludzi.

Oprócz głównej funkcji wspomagania krzepnięcia krwi, witamina K, a konkretnie witamina K1, odgrywa ważną rolę w ciągu budowy kości. Ta witamina K jest potrzebna do zatrzymywania wapnia w kościach i redystrybucji go tam, gdzie jest potrzebny.

Chociaż niedobór witaminy K jest stosunkowo rzadki, niektóre grupy osób mogą na to być. Noworodki mogą nie mieć odpowiedniej ilości witaminy K, ponieważ mają niewystarczającą liczbę bakterii w jelitach, by ją wyprodukować. W stosunku z tym większość noworodków w krajach rozwiniętych otrzymuje zastrzyk witaminy K, aby umożliwić im powrót do naturalnego procesu. To sam przypadek, kiedy suplement witaminy K będzie stosowany przez większość ludzi przez całe życie. Jednak przedłużony cykl antybiotyków może doprowadzać do niedoboru witaminy K, albowiem antybiotyki zabijają bakterie jelitowe, a ponad te, które mają wyleczyć. Ponownie, można podać suplement witaminy K, jeśli cykl antybiotyków musi być przez długi czas.

https://urolog-warszawa.pl/