Lawenda – bajeczna roślina


 Jakie czynniki sprawiły, że ten śródziemnomorski dar natury stał się tak popularny na całym świecie?
Lawenda to przede wszystkim urodne kwiaty, będące źródłem wartościowych dla naszego zdrowia olejków eterycznych. To również fitosterole, garbniki oraz kwasy organiczne, które mogą pozytywnie wpływać na nasz organizm. Jakie przypadłości można zwalczać za pomocą lawendy?
Lawenda, jako roślina lecznicza, wykorzystywana jest przede wszystkim w aromaterapii. Z lawendy mogą korzystać te osoby, które poszukują naturalnego środka na uspokojenie, a także ci, którym życie utrudniają bolesne kurcze. Olejek lawendowy ma z kolei właściwości dezynfekujące, jest zatem z powodzeniem stosowany przy problemach skórnych.

Kwiaty na urodziny

Warto też pamiętać, iż lawenda może się znakomicie sprawdzić w roli przyprawy. Jej liście są wspaniałym dodatkiem do dań z mięs, ich obecność niejednokrotnie uwzględniają też przepisy na zupy oraz potrawy rybne. Liście lawendy można też dodawać do wielu sałatek, dzięki czemu staną się one jeszcze smaczniejsze i zdrowsze.
Lawenda jest jedną z bardziej popularnych roślin pochodzących z rejonu Morza Śródziemnego. Teraz jej uprawy napotkać można w niemalże całej Europie, m. in. w Polsce, w której już dawno zdobyła dużą popularność jako roślina lecznicza.